
Оралната хирургия включва всички оперативни интервенции в устната кухина:
- Екстракция;
- Лечение на възпалителни процеси;
- Интраорални инцизии;
- Хирургичен кюретаж;
- Лазерен кюретаж.
Екстракция/ вадене/ на зъби и корени
Екстракцията на зъби представлява цялостно отстраняване на зъба или корена от костта.Това е най-често срещаната хирургична интервенция.
Лечение на възпалителни процеси
Циркумцизио на мъдреца представлява изрязване лигавицата над мъдреца, която възпрепяства неговия пробив.
Хемисекция е манипулация при която се премахва корена с гранулом хирургично при многокоренови зъби.
Интраорални инцизии
Инцизията представлява прорязване на меките тъкани за да се достигне до огнището на възпалителния процес и да се направи дренаж на т.нар. ексудат /обикновено гной/.
Хирургичен кюретаж
Кюретаж се прави, когато трябва да се отстранят зъбни фрагменти останали при екстракцията на зъби; при сух алвеолит, състояние при което в алвеолата след изваждането на зъба липсва кръвен съсирек и пациента има болка.
Лазерен кюретаж
Лазарния кюретаж е рутинен висоефективен метод за отстраняване на инфектирана гранулационна тъкан при дълбоки джобове.Въведена в джоба, лазарната енергия със сравнително ниска интензивност, предизвиква коагулация с последващо бързо премахване на некротичната и инфектирана част от епитела. Процесът е самоограничен ,поради невъзможност светлината с достатъчна енергия, предизвикваща коагулация да проникне на дълбочина повече от няколко десети от милиметъра.Под коагула- ционната тъкан се наблюдава силно стимулиран слой от клетки, които повишават способноста си за бърза регенерация.Основните предимства на лазерния кюретаж са неговата безболезненост и лека поносимост от страна на пациента.